Prima pagină » Social » Termenul de eliberare a paşapoartelor, prelungit la două săptămâni

Termenul de eliberare a paşapoartelor, prelungit la două săptămâni

Paşapoartele vor fi eliberate în două săptămâni, începând cu 27 august, a anunţat Serviciul pentru Eliberarea şi Evidenţa Paşapoartelor Simple din Capitală, însă termenul de eliberare a acestora în regim de urgenţă nu se modifică, a anunţat Prefectura Capitalei.
Termenul de eliberare a paşapoartelor, prelungit la două săptămâni
27 aug. 2009, 15:17, Social

Serviciul Public Comunitar pentru Eliberarea şi Evidenţa Paşapoartelor Simple al Municipiului Bucureşti a prelungit termenul de soluţionare al cererilor de eliberare al paşapoartelor de la şapte zile la 14 zile de la data depunerii lor.

Potrivit sursei citate, măsura a fost decisă la nivelul Direcţiei Generale de Paşapoarte ca urmare a pregătirii operaţionalizării serviciilor de paşapoarte, pentru introducerea paşaportului electronic.

Termenul de soluţionare a cererilor depuse în regim de urgenţă nu se modifică, rămânând la două ore, cu achitarea taxei de urgenţă de 100 de lei.