Prima pagină » Social » Ucraina dă vestea care le provoacă fiori ruşilor: pregătirile pentru contraofensivă sunt aproape de finalizare

Ucraina dă vestea care le provoacă fiori ruşilor: pregătirile pentru contraofensivă sunt aproape de finalizare

Pregătirile pentru contraofensiva ucraineană „sunt pe cale să se încheie”, informează ministrul Apărării de la Kiev.
Ucraina dă vestea care le provoacă fiori ruşilor: pregătirile pentru contraofensivă sunt aproape de finalizare
Daniel Contescu
28 apr. 2023, 15:46, Social

Ministrul Apărării a declarat astăzi că Ucraina a fost lovită aseară de diverse raiduri, cu un bilanţ de 16 victime, până în acest moment.

Ministrul Oleksii Reznikov a susţinut într-un briefing online că „de îndată ce va fi voia lui Dumnezeu, condiţiile meteorologice şi decizia comandanţilor, o vom face”, fără a da o dată precisă, din motive lesne de înţeles, pentru începerea contraofensivei.

Kievul pregăteşte de câteva luni un contraatac pentru a respinge forţele ruse din est şi din sud.

Totodată, numărul morţilor după atacul rusesc asupra regiunii Uman a crescut la 16. Acest lucru a fost raportat de Serviciul de Stat de Urgenţă al Ucrainei, potrivit UNIAN.

„Trupul unei persoane decedate a fost scos de sub dărâmăturile unei clădiri de locuinţe. În total, 16 persoane au murit, inclusiv 3 copii. Alte 18 persoane au fost rănite, dintre care 9 rămân internate, iar 17 persoane au fost salvate, inclusiv 3 copii”, se arată în comunicat. Atacurile ruseşti au lovit o clădire rezidenţială cu 9 etaje.

Ministerul rus al Apărării a declarat că a lovit ţinte militare într-o serie de lovituri cu rachete aseară. Ministerul, citat de agenţia Tass, nu se referă însă la victimele civile anunţate de ucraineni.