Taximetrist arestat preventiv după ce a accidentat o femeie şi a fugit de la locul accidentului
Purtătorul de cuvânt al Brigăzii de Poliţie Rutieră Bucureşi, Ioana Stancu, a declarat, luni, pentru MEDIAFAX, că incidentul s-a petrecut în 16 ianuarie, ora 6.30, când femeia, în vârstă de 59 de ani, a ieşit să-şi plimbe cei doi câini.
Ea a fost accidentată de un taximetrist în vârstă de 37 de ani, în urma impactului fiind ucis şi unul din câinii săi. Celălalt animal a reuşit să fugă, nefiind rănit.
După ce a accidentat-o pe femeie, taximetristul a fugit de la locul accidentului.
Victima a fost rănită grav, fiind încă internată la spitalul Bagdasar-Arseni din Capitală.
La două zile după incident, poliţiştii au reuşit să-l prindă pe taximetrist, care încercase să-şi repare maşina la un cunoscut, pentru a şterge urmele accidentului.
Judecătoria Sectorului 4 a dispus, la acel moment, măsura interzicerii de a părăsi localitatea pentru 30 de zile, însă procurorii au făcut recurs.
Astfel, Tribunalul Bucureşti a decis, vineri, arestarea preventivă a bărbatului pentru 29 de zile.
Bărbatul este taximetrist la firma Pelican, patronul companiei sprijinind ancheta poliţiştilor rutieri, potrivit unor surse judiciare.