Un tânăr din Satu Mare, prins cu droguri de mare risc ascunse în lenjeria intimă

Publicat: 18 03. 2025, 16:37

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Satu Mare au reținut luni un tânăr de 19 ani, cercetat trafic de droguri de mare risc, informează DIICOT într-un comunicat.

Măsura a fost luată după ce tânărul a fost prins în flagrant în Satu Mare, în timp ce avea ascuns în lenjeria intimă aproximativ 30 grame de substanță cristalină 4-CMC (drog de mare risc).

Ulterior, dintr-o cameră folosită de tânăr au fost ridicate 1,4 kilograme drog de mare risc (4-CMC) pe care voia să le vândă, două cântare electronice, dar și alte cantități de substanțe, aflate în curs de expertizare.

Vineri, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Satu Mare a dispus arestarea preventivă a inculpatului pentru o perioadă de 30 de zile.

„Activitățile judiciare au fost realizate împreună cu polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Satu Mare. Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor din cadrul Biroului de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Satu Mare”, anunță, de asemenea, DIICOT.