- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (10.06.2021, 22:35)
- Gabriel Pecheanu
VIDEO Un pui de urs a fost găsit în captivitate în curtea unui maramureşan. Reacţia ministrului Mediului
Un pui de urs ţinut captiv într-o magazie nu este doar o încălcare a legii, ci este şi un act de cruzime, spune Tanczos Barna, după ce poliţiştii au eliberat un pui de urs ţinut în captivitate: „Animalele sălbatice nu sunt animale de companie care pot fi luate din habitatul lor natural”.
Urmărește
979 afișări
Ministrului Mediului, despre puiul de urs găsit în curtea unui maramureşan: Un act de cruzime
„Nimic nu poate justifica o astfel de atitudine. Un pui de urs ţinut captiv într-o magazie nu este doar o încălcare a legii ci este şi un act de cruzime. Animalele sălbatice nu sunt animale de companie care pot fi luate din habitatul lor natural şi crescute în gospodărie. Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor se preocupă de conservarea acestei specii protejate şi condamnă orice astfel de derapaje care pun în pericol fauna sălbatică a României”, spune ministrul Mediului, Barna Tánczos, după ce comisarii Gărzii de Mediu Maramureş împreună cu poliţişti de la IPJ Maramureş au eliberat un urs, în vârstă de aproximativ patru luni, ţinut în captivitate de un bărbat, în oraşul Borşa.
Puiul de urs a fost examinat de un medic veterinar şi predat reprezentanţilor Gărzii Naţionale de Mediu, Comisariatul Judeţean Maramureş.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ciolacu: "Aşa ceva este aberant şi revoltător. Trebuie ca toţi să înţeleagă că România nu mai este sat fără câini"
-
Lovitură primită de suveraniştii români. Partidul Dianei Şoşoacă a pierdut azi mai mulţi parlamentari
-
Dosarul Nordis: Zeci de percheziţii în România şi Monaco. Laura Vicol, acuză: A început spectacolul!
Ministerul Mediului precizează că animalul va ajunge la orfelinatul din Bălan unde va cunoaşte o viaţă nouă, în condiţii apropiate habitatului natural al acestei specii.
Poliţiştii din Maramureş au ridicat peste 40 de kilograme de carne ce par a fi de vânat, o ursoaică de aproximativ 4 luni, o capcană tip „gură de lup”, prevăzută cu lanţ şi ancoră metalică, precum şi alte bunuri.
Bărbatul de 59 de ani este cercetat pentru nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, respectiv deţinerea în captivitate fără drept a unor specii de interes cinegetic.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Citește pe www.zf.ro: Germania, Franţa, Polonia: 2024 a fost doar începutul unui val de distrugeri de locuri de muncă şi restructurări de personal care se va extinde în 2025
Citește pe www.zf.ro: Se naşte un nou pol imobiliar în Bucureşti. Preţurile apartamentelor din această zonă au explodat cu 30% în doar doi ani VIDEO
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Cine este tânăra care a preluat conducerea afacerii de sute de milioane fondată de părinţi? Businessul include şi o reţea de 80 de magazine
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Prima reacție a lui Lucian Gubernea, bărbatul care a vrut să-i dea foc mașinii lui David Popovici. De la ce a pornit conflictul, de fapt
CANCAN.RO
Centralele de apartament, INTERZISE! Autoritățile române, puse în fața ordinului venit direct din Parlamentul European
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe