VIDEO Ursoaica din Cheia, care a ucis mai multe animale din curţile localnicilor, a fost prinsă

Publicat: 08 06. 2017, 10:17
Actualizat: 26 08. 2021, 10:38

This browser does not support the video element.

Prefectul judeţului Prahova, Mădălina Lupea, a declarat, joi, pentru corespondentul MEDIAFAX, că ursoaica a apărut, alături de cei doi pui, miercuri seară, într-o gospodărie din staţiunea Cheia.

Jandarmii au încercat să îndepărteze animalele, dar acestea s-au refugiat într-un copac.

”A apărut în jurul orei 21.30. Jandarmii au încercat îndepărtarea ursoaicei, dar s-a refugiat cu puii într-un copac. Doisprezece jandarmi au intervenit, alături de poliţişti, angajaţi ai Direcţiei Silvice şi localnici”,a spus Mădălina Lupea.

Prefectul a adăugat că intervenţia a durat cinci ore.

Potrivit acesteia, autorităţile au decis imediat să anunţe Ministerul Mediului, iar între timp animalele au fost tranchilizate şi duse la Grădina Zoologică Bucov.

Potrivit Jandarmeriei Prahova, urşii s-au trezit joi dimineaţă şi sunt în afara oricărui pericol.

Autorităţile aşteaptă acum un răspuns de la Ministerul Mediului în ceea ce priveşte locul în care vor fi relocaţi urşii, la Zărneşti sau în Argeş.

Ursoaica a coborât în staţiunea Cheia din pădure, cu doi pui, miercurea trecută, şi a omorât mai multe animale din curţile localnicilor. Ursoaica a apărut şi joi seara, însă atunci a fost alungată de o patrulă de jandarmi.

De atunci, jandarmii şi pădurarii au patrulat zi şi noapte în staţiune pentru a preveni problemele.

În judeţul Prahova există un efectiv de peste 1000 de urşi, cu mult peste cel optim, spun cei de la Direcţia Silvică Prahova.