Dacă eşti în izolare sau în carantină din cauza COVID-19, să ştii că poţi vota de acasă sau din spital. Trebuie să soliciţi urna mobilă, până astăzi,la ora 20.00.
Poţi trimite cererea pe mail sau altcineva o poate depune în locul tău la biroul electoral căruia eşti arondat.Solicitarea trebuie să fie însoţită de documente care să dovedească faptul că nu poţi ieşi din casă. Ştefan Popescu, purtător de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică Dolj, spune că epidemiologii vor elibera şi în weekend aceste documente.
Trebuie să ştii că membrii biroului electoral şi poliţiştii sau jandarmii care însoţesc urna specială nu vor intra în locuinţa ta. Laura Udrea, preşedintele Biroului Electoral Judeţean Dolj, îţi spune că urna specială va ajunge la tine după ce a trecut mai întâi pe la penitenciare,persoanele invalide sau care din alte motive nu pot ajunge la secţiile de votare.