Adriano a încercat să-l convingă să revină la şedinţa de pregătire pe mijlocaşul Juan, care a plecase din antrenament refuzând să respecte exerciţiile impuse de antrenorul Alexis Stivala, poreclit „Cuca”. Adriano a făcut apel la calm şi l-a convins pe coechipierul său să se reîntoarcă la antrenament.
Jucătorul cariocas în vârstă de 27 de ani, care nu a mai jucat din luna martie, efectuează în prezent o pregătire fizică specifică bazată pe exerciţii la sală, alergări şi abdomene, în timp ce echipa sa trebuie să dispute, miercuri, un joc cu Internacional Porto Alegre, în sferturile de finală ale Cupei Braziliei.
Internaţionalul cariocas şi-a propus să revină pe gazon la meciul, de la 30 mai, pe care echipa sa îl dispută cu Atletico Paranaense, în runda a IV-a a campionatului brazilian, pe arena Maracana.
Adriano şi-a reziliat de comun acord înţelegerea cu Internazionale Milano, la 24 aprilie, după ce a decis că nu mai vrea să joace o perioadă, pentru a petrece cât mai mult timp alături de familie, în Brazilia. Internaţionalul brazilian anunţase că singurul club la care şi-ar mai dori să evolueze este Flamengo.