Africa de Sud este campioană mondială la rugby pentru a patra oară! A învins la limită Noua Zeelandă

Publicat: 29 10. 2023, 06:54
Actualizat: 29 10. 2023, 14:46

Africa de Sud a devenit campioană mondială la rugby pentru a patra oară, învingându-i aseară pe All Blacks cu 12-11, în finala de la Paris, pe arena „Saint-Denis”.

Springboks au confirmat că sunt cei mai buni, la 4 ani de la triumful din Japonia şi au repetat un alt succes obţinut în Franţa, în 2007.

Sud-africanii i-au răpus pe All Blacks în finală pentru a doua oară, aşa cum făcuseră şi în 1995, la Johannesburg, la Cupa Mondială disputată pe pământ propriu.

Siya Kolisi devine astfel al doilea căpitan din istorie care a ridicat de două ori Cupa Webb Ellis, la fel ca Richie McCaw cu All Blacks, în 2011 şi în 2015.

„Este o victorie pentru 62 de milioane de sud-africani”, a declarat, la final, Kolisi. La Pretoria s-a declanşat fiesta.