Beckham, în vârstă de 34 de ani, vrea să evolueze la un mare club european pentru a-şi consolida şansele de a juca la Cupa Mondială cu naţionala Angliei.
În perioada ianuarie -iunie 2009, fosta vedetă de la Manchester United şi Real Madrid a participat la 20 de meciuri cu AC Milan, 18 în campionat (două goluri) şi două în Cupa UEFA.
Profesionalismul, angajamentul şi atitudinea sa în teren au fost unanim lăudate de oficialii şi tifosi milanezi.
„Suntem foarte fericiţi să-l revedem pe David Beckham în tricoul «rossonero» după splendida experienţă din sezonul trecut. Suntem siguri că acest lucru îl va ajuta să participe la Cupa Mondială din 2010 şi apoi să continue la Los Angeles Galaxy, club căruia îi mulţumim pentru disponiblitatea arătată”, a declarat vicepreşedintele de la AC Milan, Adriano Galliani.