„Îmi doresc să rămân în continuare la Steaua, să îmi închei cariera aici„, a fost răspunsul lui Dică la întrebarea dacă îşi doreşte prelungirea contractului care expiră în vară.
El consideră că există posibilitatea să fie rechemat în lotul echipei naţionale a României. „Cred că voi putea reveni la naţională„, a precizat Dică.
Nicolae Dică exclude o revenire la formaţia Catania, explicând că a fost cea mai neagră perioadă din cariera lui. „Nu aş reveni niciodată la Catania. Perioada de la Catania a fost cea mai urâtă perioadă din cariera mea de jucător. Am fost tratat foarte urât la Catania, a fost cea mai proastă alegere atunci când am decis sa merg acolo”.
Mijlocaşul crede că cinci victorii în primele meciuri ale anului o pot face pe Steaua campioana Ligii I la sfârşitul sezonului.
El a mai spus că are o relaţie foarte bună cu antrenorul Marius Lăcătuş, iar pe tehnicianul Cosmin Olăroiu l-a apreciat ca fiind cel mai bun cu care a lucrat la Steaua.