Prima pagină » Sport » Adunarea Generală a FRF a aprobat ca oraşul Craiova să primească un loc în Liga a II-a

Adunarea Generală a FRF a aprobat ca oraşul Craiova să primească un loc în Liga a II-a

Adunarea Generală a Federaţiei Române de Fotbal a aprobat, în şedinţa de luni, cu 185 de voturi pentru şi şase abţineri, ca oraşul Craiova să primească un loc în Liga a II-a, după ce gruparea SC FC U Craiova a fost exclusă din FRF.
Adunarea Generală a FRF a aprobat ca oraşul Craiova să primească un loc în Liga a II-a

„Nu este normal ca o întreagă comunitate să aibă de suferit din cauza unei singure persoane. Propun Adunării Genarale să acorde un loc în Liga a II-a oraşului Craiova, urmând ca numele să fie stabilit. Domnule Sorin Cârţu (n.r. – fostă glorie a Universităţii Craiova, prezent în sală), constituiţi o nouă echipă formată din foste glorii, autorităţi locale şi oamnei de afaceri, pentru că federaţia v-a dat acest drept astăzi. Domnilor, vă mulţumesc, pentru că oraşul Craiova a primit un nou club”, a spus preşedintele FRF, Mircea Sandu.

Prim-vicepreşedintele FRF, Dumitru Dragomir, a menţionat că palmaresul Universităţii Craiova este deţinut de fostul patron Dinel Staicu.

Clubul SCFC U Craiova SA a fost exclus, luni, din Federaţia Română de Fotbal, în cadrul Adunării Generală a FRF, cu 168 de voturi pentru, 18 abţineri şi cinci împotrivă.