Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 1-1, cu Astra Ploieşti

Publicat: 31 10. 2009, 20:04
Actualizat: 06 11. 2012, 15:33

Golurile au fost marcate de Liviu Ganea, în minutul ’77, pentru gazde, respectiv Sofroni, în minutul 84, pentru oaspeţi.

1-0: Gazdele au beneficiat de o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, lateral dreapta, mingea a fost aruncată în careu, Miranda a recentrat cu capul până la Liviu Ganea, care, nemarcat, a reluat cu latul sub transversală.

În minutul 82, Djokici a lovit cu cotul un adversar, arbitrul Marius Avram a observat gestul şi l-a eliminat pe atacantul formaţiei Astra.

1-1: Ferariu a executat excelent lovitura liberă de la aproximativ 18 metri, balonul a nimerit transversala şi a ricoşat până la Sofroni, care, de la aproximativ 3 metri a împins balonul în plasă.

În minutul 90+3, Liviu Ganea a lovit cu piciorul un fotbalist de la Ceahlăul care era căzut pe minge şi bloca balonul, iar Marius Avram l-a eliminat pe atacantul grupării ploieştene.

După fluierul de final al partidei, mai mulţi jucători de la Astra Ploieşti i-au cerut socoteală arbitrului, Marius Avram fiind înconjurat de forţele de ordine, care i-au împins cu scuturile pe fotbalişti.

Astra: 12. Cr. Munteanu – 4. Mihalache, 5. Rohat, 3. Oprsal, 25. Crăciun – 18. Strătilă (9. Djokici ’74), 16. V. Gheorghe, 8. Seto, 7. Paulinho (14. G. Păun ’59) – 19. L. Ganea, 11. Miranda. Antrenor: Nicolo Napoli.

Ceahlăul: 12. Roheţki – 2. Burlacu, 24. Forminte, 17. Viţelaru, 8. Barna – 15. Bădescu, 23. Onciu, 6. Achim (21. Ferariu ’65), 7. Cebotaru – 11. Tudosă (10. Sofroni ’46), 9. Doicaru (19. Fabron ’78). Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Cartonaşe galbene: Oprsal ’75, Rohat ’87, Cr. Munteanu ’89 / Onciu ’76

Cartonaş roşu: Djokici ’82, Liviu Ganea ’88

Arbitri: Marius Avram (central) – Ioan Onicaş, Vasile Marinescu (asistenţi) – Marius Bocăneală (rezervă).

Observatori: Cornel Sorescu, Viorel Ilinca.

Spectatori: 800.