- Home
- Sport
- BUCUREŞTI, (05.06.2014, 17:07)
- Adrian Ţone , Marius Ţone
Burleanu: FRF nu va face recurs la TAS în cazul Rapidului
Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, a declarat, joi, pe Aeroportul Henri Coandă, că instituţia pe care o conduce nu va face recurs la TAS împotriva deciziei Comisiei de Apel privind menţinerea refuzului de acordare a licenţei clubului FC Rapid, precizând însă că federaţia se va apăra la Lausanne.
Urmărește
157 afișări
Răzvan Burleanu (Imagine: Mediafax Foto / AFP)
"Federaţia nu va face recurs în cazul Rapidului la TAS, dar se va apăra la TAS. Sunt două subiecte diferite", a declarat Burleanu la sosirea în ţară din Elveţia, împreună cu lotul echipei naţionale.
Directorul Administraţiei de licenţiere, Viorel Duru, a solicitat conducerii FRF să analizeze oportunitatea înaintării unui recurs la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne (TAS), împotriva deciziei propriei Comisii de Apel, prin care grupării FC Rapid i s-a respins dosarul de licenţiere. Într-un raport publicat pe site-ul oficial al FRF, Duru explică motivele pentru care doreşte să atace la TAS o decizie luată de o instanţă care face parte din administraţia aflată în conducerea sa. El susţine că în cazul în care FRF nu va face recurs la propria decizie în cazul FC Rapid, gruparea giuleşteană are mari şanse să primească licenţa din partea instanţei de la Lausanne.
Comisia de Apel a respins memoriul FC Rapid pe baza articolului 49 din Regulamentul Naţional de Licenţiere a Cluburilor, care se referă la posibilitatea unui club de a-şi susţine financiar activitatea într-un sezon al Ligii I, articolul cel mai uşor de combătut la TAS, şi nu pe baza articolelor 46 şi 47, care se referă la datoriile către terţi, certe în opinia lui Duru în cazul giuleştenilor.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ionuţ Costea a fost eliberat, după ce fusese reţinut în Turcia
-
Bloomberg: Administraţia Trump pregăteşte dezvăluirea planului de încetare a războiului din Ucraina
-
Victor Ponta, întrebat dacă se aşteaptă să fie dat afară din PSD: Îmi asum tot ceea ce fac / Nu exclude o colaborare cu Călin Georgescu
Termenul de recurs la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne este de 21 de zile de la comunicarea deciziei, acesta expirând sâmbătă, 7 iunie.
FC Rapid a deschis acţiunea împotriva deciziei Comisiei de Apel a Administraţiei de Licenţiere la Tribunalul de Arbitraj Sportiv, achitând suma de aproximativ 2.500 de franci elveţieni reprezentând taxa de înscriere a recursului
Comisia de Apel a Sistemului Naţional de licenţiere a respins, la 17 mai, dosarul FC Rapid privind acordarea licenţei pentru ediţia 2014-2015 a Ligii I, decizia fiind definitivă şi executorie pe plan naţional. Anterior, la 10 mai, instanţa de fond a Administraţiei de licenţiere din cadrul FRF respinsese dosarul FC Rapid din cauza datoriilor în valoare de 900.000 de euro către foştii jucători Julio Cesar şi Daniel Paulista.
Formaţia Rapid evoluează în prezent în Liga a II-a, acolo unde a fost retrogradată în vara anului 2013 printr-o decizie a TAS. Instanţa de la Lausanne a decis atunci că Rapid, care câştigase barajul de menţinere în primul eşalon cu Concordia Chiajna, nu poate evolua în Liga I având în vedere că nu îndeplinise condiţiile de licenţiere pentru sezonul 2013-2014.
În cazul în care Rapid, grupare care şi-a asigurat deja promovarea în plan sportiv, primeşte un răspuns negativ de la TAS, în locul său va intra în Liga I formaţia FC Clinceni.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ce a găsit Roman Babițchi, soțul Monalisei, când s-a întors la salonul de înfrumusețare: 'Au încercat să ascundă crima'
CANCAN.RO
Zodiile aflate sub protecția lui Dumnezeu în 2025. MINERVA: oportunități și succes pe toate planurile
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe