- Home
- Sport
- BUCUREŞTI, (15.12.2021, 18:26)
-
Laura Buciu
Laura Buciu
Câţi bani va aproba Comisia Europeană pentru sprijinirea cluburilor sportive din Sf. Gheorghe?
Comisia Europeană a aprobat o schemă românească în valoare de 800.000 de euro (4 milioane lei) pentru sprijinirea cluburilor sportive din oraşul Sfântu Gheorghe, în contextul pandemiei de coronavirus.
Urmărește
379 afișări
Câţi bani va aproba Comisia Europeană pentru sprijinirea cluburilor sportive din Sf. Gheorghe?
Schema a fost aprobată în temeiul Cadrului temporar privind ajutoarele de stat.
În cadrul schemei, sprijinul public se va acorda sub formă de subvenţii directe. Măsura este menită să atenueze deficitul brusc de lichidităţi cu care se confruntă aceşti agenţi economici şi să abordeze pierderile pe care le-au suportat din cauza pandemiei de coronavirus şi a măsurilor restrictive instituite pentru a limita răspândirea virusului.
Comisia a constatat că schema românească respectă condiţiile prevăzute în cadrul temporar.
În special, ajutorul nu va depăşi 2,3 milioane euro per beneficiar; şi se va acorda până la 30 iunie 2022.
„Comisia a concluzionat că măsura este necesară, adecvată şi proporţională pentru a remedia o perturbare gravă a economiei unui stat membru, în conformitate cu articolul 107 alineatul (3) litera (b) din TFUE. Pe această bază, Comisia a aprobat măsura în temeiul normelor UE privind ajutoarele de stat”, arată CE într-un comunicat transmis miercuri.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Citește și: Surpriză: Denis Crişan, cel mai bun jucător la Cupa Danone 2019, a semnat cu Espanyol Barcelona
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ce au găsit procurorii în casa soților Vladimir Ciorbă și Laura Vicol. Mascații au stat ore bune la inventariat
CANCAN.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 08:38
LIVE TEXT Trump sugerează o intervenţie militară a SUA şi preluarea controlului asupra Fâşiei Gaza. Donald Trump spune că SUA va „prelua” şi va „deţine” Fâşia Gaza. Preşedintele SUA a sugerat ca locuitorii din Fâşie să se mute într-o nouă locaţie oferită de una sau mai multe naţiuni din Orientul Mijlociu
-
astăzi, 08:36
Analiză: Preţurile chiriilor au crescut cu 7% în ultimul an în principalele oraşe din ţară