De asemenea, FC Steaua a fost sancţionat cu 10.000 de lei penalitate sportivă.
Clubul Dinamo a fost amendat şi de Jandarmeria Capitalei cu 50.000 de lei după partida cu Steaua, pentru că nu a luat măsuri pentru interzicerea introducerii şi folosirii în arena sportivă de materiale pirotehnice, iar cinci suporteri s-au ales cu dosare penale deoarece au aprins torţe şi petarde.
Meciul Dinamo – Steaua a fost întrerupt în minutul 38 de arbitrul Sebastian Colţescu, după ce suporterii au aruncat cu mai multe obiecte în teren şi s-a reluat după aproximativ şase minute.
De asemenea, la începutul ambelor reprize, fanii dinamovişti au aprins torţe şi petarde, unele dintre acestea fiind aruncate înspre suprafaţa de joc şi tribuna I.
Partida Dinamo – Steaua, disputată la 10 mai pe Arena Naţională în cadrul etapei a XXXI-a a Ligii I, s-a încheiat cu scorul de 0-2 (0-1).