„Au fabricat documente şi ne-au luat istoria. Ne-au luat şase puncte, minţind opinia publică şi au trimis documente ticăloase, în sensul de a schimba adevărul în faţă Tribunalului de la Lausanne. Ne-au luat şansa de a câştiga o competiţie, impunându-se prin forţa mijloacelor de care dispun, fiind conducători ai fotbalului românesc”, scrie Marian Iancu în comunicatul postat pe site-ul oficial al FC Timişoara.
„Este important pentru noi să înţelegem cât de greu ne-a fost să contăm în acest campionat şi cu atât mai mult ce surpriză le-am făcut terminând pe locul 2, forţând grupele Champions League. Pe final am să le transmit ceva direct şi personal: domnilor, acesta-i doar începutul! Să nu credeţi că e finalul! Nici nu va daţi seamă cât de mici şi cât de penibili aţi ajuns!”, adaugă preşedintele FC Timişoara în încheierea comunicatului.
Formaţia FC Timişoara s-a clasat pe locul doi, cu 67 de puncte, la sfârşitul ediţiei 2008/2009 a Ligii I, în condiţiile în care a aşteptat până la finalul campionatului verdictul TAS în cazul palmaresului grupării Politehnica. De asemenea, echipa timişoreană a pierdut, sâmbătă, cu scorul de 0-3, finala Cupei României, cu CFR Cluj.