FC Barcelona vrea să interzică fumatul pe Camp Nou
Stadionul echipei FC Barcelona, Camp Nou, ar putea fi printre primele din Spania în care suporterilor li s-ar interzice să fumeze în tribune, a anunţat clubul iberic, citat de AFP.
Conducerea clubului, actualul lider al campionatului, va propune "socios" (membrilor) clubului, la viitoare adunarea generală, să interzică fumatul pe stadionul de 99.354 de locuri.
"Vom cere adunării aprobarea iniţiativei: «Fără fumat pe Camp Nou», iniţiativă în acord cu valorile Barcei", a declarat Jordi Mones, oficial al grupării catalane.
În cazul aprobării de către "socios", măsura ar intra în vigoare sezonul viitor, a precizat preşedintele Sandro Rosell.
În ciuda intrării în vigoare în Spania, la începutul anului, a unei noi legi antifumat extrem de stricte, prin care se interzice fumatul în localuri, totuşi acesta a rămas autorizat în locurile publice deschise, cum sunt şi stadioanele.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
PROSPORT.RO
CANCAN.RO
GANDUL.RO