Antrenorul echipei României, Adrian Marcu, crede că cei cinci tenismeni francezi cu care căpitanul nejucător Guy Forget va veni la Sibiu sunt Jo-Wilfried Tsonga, Richard Gasquet, Gael Monfils, Arnaud Clement şi Michael Llodra. "Ar fi chiar culmea ca Tsonga, finalist la Australian Open, să nu fie convocat la Cupa Davis. Oricum, se pare că pe Tsonga l-ar fi convocat şi dacă nu avea un parcurs aşa de bun în Australia. Se pare că Guy Forget va veni la Sibiu cu Tsonga, Gasquet, Monfils şi cu cei doi de la dublu, Clement şi Llodra. Aşa am înţeles, că cei cinci vor veni", a afirmat Adrian Marcu pentru MEDIAFAX.
Întrebat dacă jucătorii români se vor simţi intimidaţi de forma foarte bună a francezilor, Marcu a răspuns: "Ne-am obişnuit cu francezii. Ei tot timpul sunt într-o formă foarte bună. Cupa Davis e însă altceva, nu este ca la concursurile individuale. Depinde şi dacă poţi să joci Cupa Davis, că au fost o grămadă de jucători care nu aveau evoluţii prea bune în această competiţie".
Lotul lărgit al României, care va face deplasarea la Sibiu pentru meciul cu Franţa, cuprinde nouă jucători: Andrei Pavel, Victor Hănescu, Florin Mergea, Horia Tecău, Adrian Cruciat, Victor Crivoi, Cătălin Gârd, Petru Alexandru Luncanu şi Marius Copil. "Toţi cei nouă vor merge la Sibiu şi acolo ne vom decide cine rămâne în lot. Noi marţi trebuie să anunţăm echipa de start, pe care o mai putem modifica până joi, la tragerea la sorţi. Pavel va veni probabil luni în ţară, iar restul jucătorilor au venit deja", a precizat antrenorul român, adăugând că reunirea lotului va avea loc în 28 ianuarie, la Bucureşti, după care jucătorii se vor deplasa, în aceeaşi zi, la Sibiu.
Adrian Marcu spune că la Sibiu lucrările de amenajare a sălii sunt în grafic. "Totul este în regulă. Terenul e gata de astăzi, mai aveau doar să pună lojele, fileul, să amenajeze tribunele", a afirmat Marcu.