- Home
- Sport
- BUDAPESTA, (31.10.2011, 16:30)
- Leila Bolat ,
Florian Albert, singurul fotbalist ungar câştigător al Balonului de Aur, a încetat din viaţă
Fostul internaţional ungar Florian Albert, câştigător al Balonului de Aur în 1967, a decedat, luni, la vârsta de 70 de ani, după de a fost supus unui bypass coronarian.
Urmărește
132 afișări
Florian Albert, singurul fotbalist ungar câştigător al Balonului de Aur, a încetat din viaţă (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
Albert era singurul fotbalist ungar câştigător al Balonului de Aur, informează AFP.
El a evoluat pentru naţionala Ungariei în perioada 1959-1974, înscriind 31 de goluri.
Florian Albert a fost legitimat în întreaga carieră la un singur club, Ferencvaros Budapesta (1958-1974), pentru care a jucat 339 de meciuri şi a înscris 245 de goluri.
Albert a câştigat cu echipa Ungariei medalia de bronz la Jocurile Olimpice din 1960 şi s-a clasat pe locul trei la Campionatul European din 1964.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Digi RCS-RDS, anunțul începutului de februarie. Oferă acest smartphone de ultimă generație tuturor abonaților din România
CANCAN.RO
Caz RARISIM în Italia. Ce moștenire i-a lăsat o pensionară de 84 de ani, badantei care a îngrijit-o în ultimii ani din viață
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe