Prima pagină » Sport » Gigi Becali: Singura variantă de antrenor la ora asta e Cârţu

Gigi Becali: Singura variantă de antrenor la ora asta e Cârţu

(Ştire redifuzată. Ştirea a fost publicată iniţial luni, 7 martie)
08 mart. 2011, 08:43, Sport

Patronul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat, luni seară, într-o emisiune TV, că singura variantă pentru a-l înlocui pe Marius Lăcătuş la conducerea tehnică a echipei este Sorin Cârţu, precizând că managerul general Mihai Stoica i-a transmis că va pleca din club dacă numirea va fi oficializată.

„Singura variantă la ora asta e Cârţu. Am discutat cu el. Vine mâine, că avem etapă vineri. I-am zis că e vorba de trei luni de zile în care vii să mă ajuţi mai mult. N-am discutat de contract. După trei luni, tragem linie şi adunăm. Nu de clasament, în funcţie de joc. A zis vin, te ajut, şi cu asta basta. E un gentleman agreement, pentru trei luni de zile. Nu puteam să las echipa aşa”, a spus Becali la Antena 3.

El a adăugat că l-a lăsat pe Stoica să se gândească o zi. „Stoica a vrut să plece când a auzit că îl iau pe Cârţu. Am încercat să-l întorc. I-am spus până mâine să se consulete cu familia lui, să nu ia o hotărâre la cald. A motivat că nu lucrează cu Cârţu. Eu ştiu că ei s-au certat. I-am zis să uite certurile astea”, a mai spus Becali.

Marius Lăcătuş a demisionat, luni, de la conducerea tehnică a echipei Steaua, a doua zi după eşecul suferit în faţa formaţiei FC Braşov, scor 0-3, în etapa a XX-a a Ligii I.