Prima pagină » Sport » Gabriela Ruse a terminat şi învinsă, şi accidentată duelul cu Elena Rîbakina. O singură româncă în turul doi

Gabriela Ruse a terminat şi învinsă, şi accidentată duelul cu Elena Rîbakina. O singură româncă în turul doi

Deşi a condus cu 3-1 în primul set, Ruse nu i-a putut face faţă campioanei din 2002 de la Wimbledon şi a părăsit actuala ediţie din primul tur, după 3 victorii în calificări.
Gabriela Ruse a terminat şi învinsă, şi accidentată duelul cu Elena Rîbakina. O singură româncă în turul doi
Daniel Contescu
02 iul. 2024, 16:21, Sport

După 3 victorii cu 2-0 la seturi în calificări, Gabriela Ruse, 26 de ani şi locul 152 WTA, a avut un meci greu în primul tur de pe tabloul principal.

A întâlnit-o pe kazaha Elena Rîbakina (25 de ani), care i-a lăsat doar 4 game-uri. Favorita 4 s-a impus cu scorul de 6-3, 6-1.

Ruse a început bine şi a condus cu 3-1 în manşa inaugurală, însă campioana din 2022 a revenit cu 9 game-uri la rând.

La scorul de 4-1 ăn setul doi, Ruse a primit îngrijiri medicale. Meciul s-a disputat pe terenul 1, cu acoperişul tras, şi a durat o oră şi 10 minute.

Ana Bogdan a pierdut, tot azi, în tie-break-ul setului decisiv în faţa spaniolei Cristina Bucsa, scor 4-6, 6-4, 6-7 (5-10).

În prima zi de la Wimbledon, ieri, Irina Begu, Jaqueline Cristian şi Sorana Cîrstea au pierdut în primul tur, doar Anca Todoni reuşind să acceadă în turul secund.