În El Mundo Deportivo, Gabi Milito a fost votat de 48 la sută din cei 27.000 de participanţi la sondaj, în timp ce Chivu a primit 34 la sută din voturi. În urma lui Chivu se află Heinze (Manchester United – 7 la sută), Andrade (Deportivo La Coruna – 6 la sută) şi Pepe (FC Porto – 5 la sută).
Cititorii cotidianului Sport l-au votat pe Milito în proporţie de 56 la sută, în timp ce Chivu a primit 44 la sută din voturi.
Sport scrie că Milito este preferat din două motive: joacă de mulţi ani în Spania şi a refuzat un transfer la Real Madrid. Cotidianul catalan mai scrie că transferul lui Milito ar fi mai scump decât cel al lui Chivu, însă argentinianul ar urma să aibă un salariu mai mic.
Pe de altă parte, potrivit Sport, negocierile pentru Chivu între FC Barcelona, AS Roma şi impresarii jucătorului vor fi reluate, luni, gruparea catalană dorind să-l introducă în operaţiune şi pe francezul Ludovic Giuly.