- Home
- Sport
- BUCUREŞTI, (09.06.2017, 18:59)
- Denis Şchiopu
Greşeala de acum trei ani pe care Simona Halep NU vrea să o mai repete. Cum se pregăteşte sportiva pentru meciul de mâine
Simona Halep a mărturisit, vineri, că se gândeşte la finala de la Roland Garros, programată sâmbătă, de la 16:00, în faţa letonei Jelena Ostapenko, precum la un meci obişnuit şi a spus că va urma rutina zilnică, spre deosebire de acum trei ani.
Urmărește
2026 afișări
"Acum trei ani aveam foarte mulţi oameni în jurul meu, cam 50, familie, prieteni, foarte multe persoane. Acum vreau să mă izolez, vreau să urmez acceaşi rutină ca în fiecare meci de până acum de la Paris. Nu mă gândesc că e o finală, ci doar un meci normal", a afirmat Halep, într-o conferinţă de presă.
Jucătoarea în vârstă de 25 de ani a recunoscut, însă, că meciul cu Ostapenko creează presiune asupra ei, lucru de care nu are nevoie.
"De la Virginia Ruzici, nimeni nu a mai câştigat un asemenea turneu, aşa că va fi un lucru mare dacă o voi face eu. Acest meci e foarte important pentru mine şi nu ascund că aduce o greutate pe umerii mei, dar va fi ceva frumos dacă voi reuşi să câştig. Nu vreau să pun prea multă presiune pe mine. Am văzut cum e să joci cu presiune, iar acum nu am nevoie de ea", a adăugat finalista de la Roland Garros.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ciolacu a venit în Parlament cu facturile pentru zborurile private la Nisa cu o aeronavă Nordis
-
Propunerea de suspendare din funcţie a preşedintelui Iohannis, respinsă de Birourile Parlamentare Reunite
-
Trump avertizează Iranul cu privire la o „anihilare totală” în cazul unei tentative de asasinat
Halep a precizat că tenisul a redevenit popular în România: "Din 2014 încoace, tenisul a devenit din nou popular în ţara nostră. Mulţi copii se îndreaptă către acest sport. Mă bucur că văd că oamenii se îndreaptă către tenis".
Finala de la Roland Garros 2017, dintre Simona Halep (locul 4 WTA) şi Jelena Ostapenko (47 WTA), va avea loc sâmbătă, de la 16:00.
Simona Halep, în vârstă de 25 de ani, se află la a doua finală la Roland Garros. În 2014, a fost învinsă de rusoaica Maria Şarapova, scor 4-6, 7-6 (5), 4-6.
Citeşte şi: Cine este Jelena Ostapenko, revelaţia turneului de la Roland Garros, pe care o va întâlni Simona Halep în finală. Are 20 de ani şi încă nu are niciun trofeu în palmares
Citeşte şi: Simona Halep: Glezna nu ştiu cum rezistă. Am vrut să joc aici indiferent ce s-ar fi întâmplat
Citeşte şi: Pliskova, după semifinala cu Simona Halep: "Aş fi bătut 99% dintre fete cu tenisul de azi, dar am avut ghinion să joc contra ei. Aş paria pe ea tot ce am!"
Citeşte şi: Messi, despre performanţele lui Ronaldo: Se autodepăşeşte an după an. Ce spune argentinianul despre viitorul la Barcelona
Citeşte şi: SIMONA HALEP, prima reacţie după calificare: Sunt fericită că sunt din nou în finală. Sper să joc mai bine decât am făcut-o în 2014
Citeşte şi: SIMONA HALEP S-A CALIFICAT în FINALA de la Roland Garros, unde o va întâlni pe Jelena Ostapenko | Halep - Pliskova 6-4, 3-6, 6-3
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Localitatea din România în care o casă se vinde cu doar 3.800€. Condiția bizară pe care trebuie să o îndeplinești
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 15:40
-
astăzi, 15:37