Prima pagină » Sport » Italia nu a câştigat niciodată în ziua de 13 iunie

Italia nu a câştigat niciodată în ziua de 13 iunie

Reprezentativa Italiei nu a câştigat niniun meci disputat în data de 13 iunie, zi în care va întâlni naţionala României în etapa a doua a grupei C de la Campionatul European, informează Gazzetta dello Sport.
Italia nu a câştigat niciodată în ziua de 13 iunie
12 iun. 2008, 21:23, Sport

"România nu a înscris în poarta Italiei de 19 ani, din 29 martie 1989, când a făcut-o Ioan Ovidiu Sabău, într-un meci amical. Singurul pericol: Italia nu a învins niciodată în ziua de 13 iunie", scrie sursa citată.

Jurnalul menţionează că, în etapa a doua a grupelor de la turneele finale de CE, Italia a pierdut o singură dată, în 1996, cu Cehia. În schimb, România are trei înfrângeri din trei în meciul din etapa a doua a grupelor: 1-2 cu RF Germania în 1984, 0-1 cu Bulgaria în 1996 şi 0-1 cu Portugalia în 2000.

La 13 iunie, Italia nu a învins niciodată: 1-4 cu Iugoslavia în 1979, 1-1 cu Mexic în 2002.

Italia se va întâlni cu arbitrul Tom Henning Ovrebo pentru a doua oară în istorie, prima dată "squadra azzura" pierzând, scor 1-3, în faţa Poloniei, într-un amical disputat la 12 noiembrie 2003.