Zlatan Ibrahimovic (38 de ani), a postat un mesaj de suport pentru italieni, dar a pornit şi o strângere de fonduri pentru a ajuta spitalele din această ţară. El le-a cerut tuturor atleţilor profesionişti şi oamenilor potenţi financiar să se implice şi să ajute la caştigarea meciului contra COVID-19.
Ibrahimovic le-a mulţumit doctorilor şi asistenţilor care lucrează neîncetat şi a spus ca acum el este cel care îi aplaudă pe ei.
„Salut, sunt Zlatan. Italia mi-a dat atât de multe, iar eu vreau să-i dau şi mai mult acestei ţări pe care o iubesc. Am decis împreuna cu oamenii alături de care lucrez să creez o strângere de fonduri pentru spitale şi să mă folosesc de puterea mea de a comunica pentru a transmite mesajul. Este o problemă foarte serioasă şi avem nevoie de soluţii. Contez pe generozitatea colegilor mei, a tuturor atleţilor şi a celor vor să facă o donaţie conform posibilităţilor lor. Împreună putem ajuta spitalele, doctorii şi asistenţii care lucrează în fiecare zi pentru a ne salva vieţile. Astăzi noi suntem cei care aplaudă pentru ei. Să câştigăm acest meci împreună”, a spus Zlatan Ibrahimovic.