„Eu nu sunt adeptul aducerii arbitrilor străini în Liga I, numai să nu ne forţeze arbitrii noştri de aici. De ei depinde. Dacă nu fac greşeli decisive în teren, atunci nu aducem străini. Dar dacă greşesc într-un anumit sens atunci Adunarea Generală a LPF poate să decidă aducerea de străini la anumite meciuri sau chiar la toate”, a explicat oficialul LPF.
El speră ca arbitrajul românesc să se îmbunătăţească după instalarea grecului Kyros Vassaras în funcţia de preşedinte al CCA. „Nu l-am cunoscut personal, dar o să ne dăm cu părerea când vom vedea că arbitrajul s-a îmbunătăţit sau a luat-o pe o pantă greşită. Eu sper că fiind străin, şi mai sunt exemple în Europa, lucrurile să se îndrepte şi să avem arbitraje cât mai bune”, a adăugat Iorgulescu.
Comitetul Executiv al Federaţiei Române de Fotbal a aprobat, vineri, cu unanimitate de voturi, numirea grecului Kyros Vassaras în funcţia de preşedinte al CCA.
Vassaras îl înlocuieşte în funcţie pe Alexandru Deaconu, care se afla la conducerea CCA din august 2012. Deaconu va face parte în continuare din Comisia Centrală a Arbitrilor în calitate de vicepreşedinte.