Thomas Schaaf: Meciul cu Hamburger SV a fost un vis, dar şi un coşmar
„De-a lungul acestui sezon, am mai avut astfel de meciuri în cupele europene. A fost un meci suberb între două echipe frumoase, foarte ofensive. Trebuie să-mi felicit jucătorii pentru combatitivitate, aceşti jucători nu au abandonat niciodată visul, au crezut până la capăt că pot câştiga. Pe de o parte, acest meci ne permite să ne realizăm un vis, dar este în acelaşi timp un coşmar, deoarece vom fi privaţi de serviciile lui Diego pentru finala competiţiei, deşi el nu a greşit cu nimic. În ciuda acestui cartonaş galben şi a faptului că va fi suspendat pentru finală, Diego a făcut un supermeci şi a dat totul pentru echipă”, a declarat Thomas Schaaf.
La rândul său, portarul echipei Werder Bremen, Tim Wiese, a declarat că speră ca formaţia sa să poată câştiga finala Cupei UEFA şi fără Diego. „Avem o echipă frumoasă, chiar dacă nu am demonstrat asta şi în campionat”, a mai spus Wiese.
Formaţia germană Werder Bremen s-a calificat în finala Cupei UEFA, după ce a învins, cu scorul de 3-2, joi, în deplasare, echipa Hamburger SV, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. În tur, Hamburger SV se impusese cu scorul de 1-0.