- Home
- Sport
- SOCI, (21.02.2014, 10:59)
- Leila Bolat
Kim Yu-na: Mă bucur că s-a terminat. A fost ultima mea competiţie
Patinatoarea sud-coreeană Kim Yu-na, campioană olimpică în 2010 şi sextuplă medaliată mondială, a declarat, joi seară, după ce s-a clasat pe locul 2 la JO de la Soci, că aceasta a fost ultima sa competiţie şi că se bucură că s-a terminat, menţionând că este epuizată.
Urmărește
359 afișări
Kim Yu-na (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
"Acum mă gândesc că s-a terminat, în sfârşit. Mă bucur că s-a terminat. Antrenamentele sunt grele pentru orice sportiv. Îmi pare bine că sunt aici, pentru că este ultima mea competiţie ca patinatoare. Când am terminat eram atât de obosită... Nu le-am urmărit pe patinatoarele dinaintea mea pentru că îmi pregăteam programul. M-am gândit doar că am făcut tot ce puteam. Nu am simţit presiune, dar au trecut patru ani de la Vancouver, astfel că eram epuizată", a spus Kim Yu-na, în vârstă de 23 de ani.
Sportiva Adelina Sotnikova, în vârstă de 17 ani, a devenit prima campioană olimpică rusă la patinaj artistic feminin, joi, la JO de iarnă de la Soci. Kim Yu-na a câştigat argintul, iar pe locul 3 s-a clasat patinatoarea italiană Carolina Kostner.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ionuţ Costea a fost eliberat, după ce fusese reţinut în Turcia
-
Bloomberg: Administraţia Trump pregăteşte dezvăluirea planului de încetare a războiului din Ucraina
-
Victor Ponta, întrebat dacă se aşteaptă să fie dat afară din PSD: Îmi asum tot ceea ce fac / Nu exclude o colaborare cu Călin Georgescu
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ce a găsit Roman Babițchi, soțul Monalisei, când s-a întors la salonul de înfrumusețare: 'Au încercat să ascundă crima'
CANCAN.RO
Zodiile aflate sub protecția lui Dumnezeu în 2025. MINERVA: oportunități și succes pe toate planurile
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe