Kimi Raikkonen, campion mondial în Formula 1
Pilotul finlandez Kimi Raikkonen a câştigat, duminică, Marele Premiu al Braziliei, şi a devenit, pentru prima oară în carieră, campion mondial în Formula 1, reuşind să obţină acest titlu chiar în ultima etapă a sezonului 2007.
Kimi Raikkonen, campion mondial în Formula 1
Raikkonen s-a impus în Brazilia şi a reuşit să aducă eventul pentru Ferrari, după ce Scuderia s-a impus şi în clasamentul constructorilor.
Pilotul finlandez i-a depăşit la Sao Paulo pe coechipierul său Felipe Massa, şi pe dublul campion mondial Fernando Alonso (McLaren).
Locul patru a revenit germanului Nico Rosberg (Williams), în timp ce poziţia a cincea a fost ocupată de polonezul Robert Kubica (BMW-Sauber).
Nick Heidfeld (BMW-Sauber) a ocupat locul şase, pe poziţia a şaptea clasându-se britanicul Lewis Hamilton (McLaren).
Ultimul loc, al optulea, a revenit lui Jarno Trulli (Renault).
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
PROSPORT.RO
CANCAN.RO
GANDUL.RO