Retras în liniştea fotbalulului nord-american, argentinianul Lionel Messi şi-a pierdut strălucirea şi influenţa pe care le avea pe când juca în Europa, la Barcelona şi la PSG.
La câteva ore distanţă după ce fostele lui echipe s-au duelat în „sferturile” Ligii Campionilor, 3-2 pentru catalani în prima manşă, partidă jucată miercuri seară la Paris, Messi intra pe teren în Mexic, în returul „sferturilor” Ligii Campionilor CONCACAF.
Formaţia lui, Inter Miami, a pierdut clar, scor 1-3, contra formaţiei CF Monterrey, meci încheiat azi dimineaţă în România. Trupa mexicană câştigase şi în tur cu 2-1, astfel că merge mai departe.
La gruparea din Florida, pregătită de Gerardo Tata Martino, au evoluat şi foştii catalani Luis Suarez, Sergio Busquets şi Jordi Alba.
Inter Miami, patronată de englezul David Beckham, a terminat meciul în 10 oameni, Alba fiind eliminat în minutul 79.
Messi a dat o pasă decisivă la golul marcat de paraguayanul Diego Gomez, în minutul 85, când jocul era decis.
În semifinalele competiţiei s-au mai calificat o echipă din MLS, Columbus Crew, unde evoluează românul Alexandru Măţan, dar şi alte două formaţii din Mexic, Pachuca şi Club America.