- Home
- Sport
- BUCUREŞTI, (20.02.2015, 14:40)
- Andrei Mazurchievici
LPF a modificat clasamentul Ligii I, după decizia Comisiei de Recurs în cazul CFR Cluj
Liga Profesionistă de Fotbal a modificat pe site-ul oficial, vineri, clasamentul Ligii I, după ce Comisia de Recurs a decis păstrarea penalizării cu 24 de puncte a clubului CFR Cluj, astfel încât gruparea ardeleană ocupă ultima poziţie în ierarhie, cu 10 puncte.
Urmărește
288 afișări
LPF a modificat clasamentul Ligii I, după decizia Comisiei de Recurs în cazul CFR Cluj (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
Comisia de Recurs a FRF a respins, joi, memoriul grupării CFR Cluj menţinând sancţiunea cu 24 de puncte de penalizare dictată de Comisia de Disciplină ca urmare a neachitării datoriilor către cinci foşti jucători.
Conducerea clubului ardelean a atacat sancţiunea disciplinară, însă membrii Comisiei de Recurs au respins ca nefondate cererile în litigiile cu fotbaliştii Daniel Stana, Laszlo Sepsi, Claudiu Voiculeţ, Ioan Hora şi Vasile Maftei.
Comisia a respins ca inadmisibile şi recursurile făcute de CFR Cluj în litigiile cu Damjan Djokovici, Liviu Ganea şi Felice Piccolo, în urma cărora gruparea ardeleană fusese sancţionată cu câte 7.000 lei penalitate sportivă.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ciolacu a venit în Parlament cu facturile pentru zborurile private la Nisa cu o aeronavă Nordis
-
Propunerea de suspendare din funcţie a preşedintelui Iohannis, respinsă de Birourile Parlamentare Reunite
-
Trump avertizează Iranul cu privire la o „anihilare totală” în cazul unei tentative de asasinat
Având în vedere decizia Comisiei de Recurs, CFR Cluj îşi mai poate recupera cele 24 de puncte doar în urma unui proces la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne (TAS).
La 4 februarie, Comisia de Disciplină a FRF a sancţionat CFR Cluj pentru neexecutarea hotărârilor Camerei Naţionale pentru Soluţionarea Litigiilor (CNSL), în speţă neachitarea datoriilor către cinci fotbalişti, cu interzicerea dreptului de a transfera sau legitima jucători în calitate de club cesionar şi scăderea a câte patru puncte pentru fiecare dosar, în total 24 de puncte. Cei cinci jucători sunt Daniel Stana, Laszlo Sepsi, Claudiu Voiculeţ, Ioan Hora şi Vasile Maftei, cu menţiunea că ultimul a avut două dosare deschise la CNSL.
În cazul în care decizia rămâne definitivă, formaţia ardeleană ajunge pe ultimul loc în clasamentul Ligii I.
CFR Cluj ocupa locul 2 în clasamentul Ligii I la finalul turului, cu 34 de puncte.
Tot la 4 februarie, Tribunalul Specializat Cluj a admis cererea societăţii care administrează clubul CFR Cluj de deschidere a procedurii generale a insolvenţei, stabilind termen pentru continuarea procesului data de 8 mai.
În urma deciziilor Comisiilor de Disciplină şi Recurs, clasamentul Ligii I este următorul:
1. Steaua Bucureşti 17 14 1 2 36-8 43 puncte
2. Petrolul Ploieşti 17 9 6 2 29-11 33
3. Astra Giurgiu 17 8 6 3 30-13 30
4. ASA Târgu Mureş 17 8 6 3 21-11 30
5. CS Universitatea Craiova 17 8 5 4 22-20 29
6. FC Botoşani 17 8 3 6 22-23 27
7. Dinamo Bucureşti 17 7 5 5 27-26 26
8. FC Viitorul 17 5 6 6 23-23 21
9. FC Braşov 17 5 4 8 20-28 19
10. Universitatea Cluj 17 4 6 7 21-21 18
11. Pandurii Târgu Jiu 17 4 6 7 20-24 18
12. Gaz Metan Mediaş 17 4 6 7 18-24 18
13. Concordia Chiajna 17 3 8 6 17-25 17
14. Ceahlăul Piatra Neamţ 17 3 5 9 14-32 14
15. CSMS Iaşi 17 2 6 9 14-28 12
16. Oţelul Galaţi 17 2 6 9 7-24 12
17. Rapid Bucureşti 17 2 5 10 7-24 11
18. CFR Cluj 17 10 4 3 27-10 10.
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Digi RCS-RDS, anunțul începutului de februarie. Oferă acest smartphone de ultimă generație tuturor abonaților din România
CANCAN.RO
Localitatea din România în care o casă se vinde cu doar 3.800€. Condiția bizară pe care trebuie să o îndeplinești
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe