Scolari, în vârstă de 64 de ani, a mai ocupat această funcţie şi a câştigat titlul mondial în 2002, al cincilea din istoria Braziliei.
Luiz Felipe Scolari, care îl va înlocui pe Mano Menezes, demis în urmă cu o săptămână, va fi ajutat de un alt fost selecţioner al Braziliei, Carlos Alberto Parreira, care va ocupa funcţia de director al echipelor naţionale.
Scolari a antrenat ultima dată formaţia Palmeiras, alături de care a câştigat Cupa Braziliei. El a fost demis în luna septembrie, iar Palmeiras a retrogradat în liga a doua.
Luiz Felipe Scolari a pregătit în cariera sa echipele Juventude, Brasil de Pelotas, Al-Shabab, Gremio Porto Alegre, Goias, Al Qadisiya, naţionala Kuwaitului, Criciuma, Al-Ahli, Jubilo Iwata, Cruzeiro, naţionalele Braziliei şi Portugaliei, Chelsea Londra, Buniodkor Taşkent şi Palmeiras.