- Home
- Sport
- BUCUREŞTI, (23.06.2012, 13:30)
- Leila Bolat , Adina Oşan ,
MEDALII PENTRU ROMÂNIA: Echipajul masculin Canoe 2 - AUR în finală la 1000 metri, echipajul masculin de Canoe 4 - ARGINT la Campionatele Europene
Echipajul masculin de Canoe 2 al României, format din Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi, a cucerit medalia de aur, sâmbătă, în finala la 1000 de metri, la Campionatele Europene de la Zagreb. Echipajul masculin de Canoe 4 al României a cucerit medalia de argint, în finală la 1000 de metri.
Urmărește
403 afișări
Echipajul masculin Canoe 2 al României, medalie de aur în finală la 1000 metri, la Campionatele Europene (Imagine: Arhiva Mediafax Foto/AFP)
Canoe 2
Echipajul tricolor, multiplu medaliat european şi mondial, a încheiat cursa cu timpul de 3:35.02 minute, trecându-şi în cont a şasea medalie de aur. Pe podium au mai urcat Germania (plus 0.52 secunde) şi Belarus (plus 0.72 secunde).
Proba de Canoe 2 pe distanţa de 1000 de metri este şi probă olimpică, cei doi sportivi români fiind calificaţi la JO de la Londra.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ionuţ Costea a fost eliberat, după ce fusese reţinut în Turcia
-
Bloomberg: Administraţia Trump pregăteşte dezvăluirea planului de încetare a războiului din Ucraina
-
Victor Ponta, întrebat dacă se aşteaptă să fie dat afară din PSD: Îmi asum tot ceea ce fac / Nu exclude o colaborare cu Călin Georgescu
Canoe 4
Sportivii Iosif Chirilă, Cătălin Costache, Mihail Simion şi Florin Comănici au încheiat finala cu timpul de 3:23.54 minute. Proba a fost câştigată de Belarus (3:22.13 minute).
Tot sâmbătă, în prima finală cu prezenţă românească, Iosif Chirilă s-a clasat pe locul 6, la Canoe 1, pe distanţa de 1000 de metri. Echipajul feminin de Kaiac 4 s-a clasat în finala de la 500 de metri pe ultimul loc, al 9-lea.
În finale s-au mai calificat după preliminariile de vineri echipajele masculine româneşti de Canoe 2 (500 metri), Kaiac 2 (500) şi Kaiac 4 (1000).
Sâmbătă mai au loc finale la 1.000 m, serii la 200 m şi finale la paracanoe, iar duminică, în ultima zi, sunt programate finalele la 500 m, K4 1.000 m masculin, finalele la 200 m şi finalele în probele de 5.000 m.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ce a găsit Roman Babițchi, soțul Monalisei, când s-a întors la salonul de înfrumusețare: 'Au încercat să ascundă crima'
CANCAN.RO
Zodiile aflate sub protecția lui Dumnezeu în 2025. MINERVA: oportunități și succes pe toate planurile
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe