„Veşti bune de la Paralympic Games Tokyo 2021. Eduard Novak aduce prima medalie pentru delegaţia României, argint în proba de urmărire C4 pe pistă. Felicitări!”, a scris sportiva pe Facebook.
În 24 iulie, Ana Maria Popescu a câştigat argintul la spadă la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Aceasta a fost prima medalie a României la Jocurile din acest an.
În prima declaraţie dată de sportivă, aceasta a afirmat că speră ca argintul obţinut să fie suficient pentru „un buget de bun simţ pentru scrima românească”.
„După părerea mea, şi dacă bugetul federaţiei de scrimă era cu 5 milioane de lei mai mare, Ana Maria nu putea să câştige sau nu câştiga medalia de aur.”, a spus la acel moment Eduard Novak.
La revenirea în ţară, Ana Maria Popescu a refuzat să dea mâna cu ministrul Sportului şi i-a cerut să aducă el o medalie de aur.
Eduard Novak a afirmat că declaraţia sa a fost înţeleasă greşit şi şi-a cerut scuze. Ulterior, Ana Maria Popescu a afirmat că apreciază mesajul şi şi-a cerut scuze la rândul ei pentru că a refuzat să îi strângă mâna.