Messi: Cristiano Ronaldo a meritat să câştige, a avut un an foarte bun
„A fost un an greu la nivel personal şi de echipă, dar este remarcabil că am ajuns în finala Cupei Mondiale. Din nefericire nu am putut-o câştiga. Însă acum trebuie să ne gândim la viitor. Sper că vom reuşi să câştigăm titluri. Cristiano Ronaldo a meritat să câştige, a avut un an foarte bun”, a declarat Messi.
Cristiano Ronaldo a câştigat, luni seară, pentru a doua oară consecutiv şi a treia oară în carieră Balonul de Aur, trofeu ce a fost decernat în cadrul unei gale desfăşurate la Zurich.
Portughezul i-a devansat pe argentinianul Lionel Messi (FC Barcelona) şi germanul Manuel Neuer (Bayern Munchen).
Ronaldo a obţinut 37,66 la sută din voturile selecţionerilor şi căpitanilor de echipe naţionale din întreaga lume. Cristiano Ronaldo a fost urmat de Lionel Messi, cu 15,76 la sută din voturi, şi Manuel Neuer, cu 15,72.