Singura româncă rămasă în cursă în acest moment, după retragerea Irinei Begu înainte de startul competiţiei, din cauza accidentării la gleznă suferite la Fed Cup, este Ana Bogdan, care a beneficiat la scorul de 6-1, 1-0 de abandonul belgiencei Kirsten Flipkens, într-un meci restant din turul I.
Sorana Cîrstea (97 WTA) nu şi-a putut controla nervii în duelul cu Barbora Strycova, aflată cu 50 de poziţii mai sus în clasamentul mondial. Jucătoarea din Târgovişte a fost dominată în primul set, când şi-a pierdut serviciul de trei ori. Cîrstea a fost surprinsă de cameramani în timp ce consulta notiţele dintr-un carneţel la scorul de 2-5. Sorana a reuşit să răstoarne balanţa partidei în setul secund, câştigând primele patru game-uri pe serviciul fostului număr trei mondial din proba de dublu. Singurul game câştigat de reprezentanta Cehiei a fost un break, Cîrstea luând alte două game-uri consecutiv pentru a împinge partida în decisiv.
Lucrurile păreau a curge mai departe în favoarea româncei, după ce a aceasta a valorificat a treia minge de break avută în startul setului trei, pentru a prelua conducerea, 1-0. Lucrurile au degenerat însă la o decizie a arbitrului central: Sorana Cîrstea a luat cu asalt fileul, l-a luat la rost pe central, ţipându-i: „eşti nebun? eşti orb?”
Barbora Strycova şi-a trecut imediat în cont rebreak-ul, iar în game-ul cu numărul opt, la 4-3, a reuşit break-ul victoriei, la 15. Strycova s-a calificat în sferturi, cu 6-2, 1-6, 6-3.
Turneul de la Istanbul şi-a pierdut, în primele două tururi, primele două favorite. După Carla Suarez Navarro, învinsă la debut de conaţionala Arruabarrena, a doua favorită, Mihaela Buzărnescu, a părăsit întrecerea în turul secund. Rusoaica Margarita Gasparyan (72 WTA) a învins-o, scor 1-6, 6-4, 7-5.