La ieşirea din local, niciunul nu a dorit să comenteze pe marginea discuţiilor.
Apoi, Piţurcă s-a întâlnit cu fostul acţionar al clubului Gheorghe Neţoiu şi cu fostul primar Antonie Solomon, la Casa Zamfirescu, din Craiova.
„Voi susţine cu tot ce e nevoie proiectul lui Victor Piţurcă, cu tot ce e nevoie, fie că e nevoie de jucători sau bani. Nu vreau nicio funcţie oficială la noua echipă. Lui Mititelu îi transmit să lase echipa, să plece pentru că nu e a lui, e a oraşului, a Olteniei. În iarnă când am spus că va retrograda nu m-a crezut, uite că timpul mi-a dat dreptate. Vreau să-i transmit că tricoul cu «sunt mândru că sunt oltean» pe care mi l-a dat în urmă cu opt ani îl port cu mare cinste”, a declarat Neţoiu.
La începutul acestui an, Victor Piţurcă a fost demis din funcţia de manager general al Universităţii Craiova în urma neînţelegerilor financiare cu patronul Adrian Mititelu. Fostul selecţioner a promis atunci că va încerca să formeze o altă echipă la Craiova împreună cu autorăţile locale şi cu oameni de afaceri din oraş.