Pistorius vrea să rezolve amiabil diferendul cu o vecină pe care a dat-o în judecată în 2009

Publicat: 01 03. 2013, 12:51
Actualizat: 01 04. 2020, 07:49

„Negocieri confidenţiale sunt în curs de desfăşurare. Încercăm să rezolvăm situaţia în afara tribunalelor”, a spus Gary Pritchard.

O audiere va avea loc la 20 februarie. „Cazul datează de câţiva ani, iar Oscar solicită daune pentru atingere adusă reputaţiei sale”, a precizat avocatul.

Cassidy Taylor-Memmory, vecina lui Pistorius în complexul rezidenţial din Pretoria, l-a acuzat pe sportiv că a închis brutal uşa, lovind-o, într-o seară petrecută la domiciliul atletului, în 2009. Ea a depus plângere după ce a fost spitalizată, fiind operată la şold.

Ca urmare a plângerii femeii, Pistorius a fost arestat la 12 septembrie 2009 şi a petrecut noaptea în arest. El a afirmat că spus că pur şi simplu a dat-o afară pe vecina sa, care băuse prea mult, şi a acţionat-o pe femeie în instanţă, reclamând daune în valoare de 2,2 milioane de ranzi.

Poliţistul care s-a ocupat de anchetă, în 2009, este Hilton Botha, cel care a condus la început ancheta privind moartea Reevei Steenkamp.

Oscar Pistorius a fost inculpat pentru uciderea cu premeditare a prietenei sale, după ce a împuşcat-o mortal pe aceasta, în noaptea de 13 spre 14 februarie. Reeva Steenkamp, în vârstă de 30 de ani, era fotomodel sud-african şi prezentatoare TV, care a apărut pe coperta revistei FHM şi a fost imaginea cosmeticelor Avon în Africa de Sud.

El a fost eliberat pe cauţiune, vineri, la Pretoria, el urmând să compară din nou în faţa tribunalului la 4 iunie.