- Home
- Sport
- BUCUREŞTI, (28.03.2024, 21:57)
-
Laura Buciu
Laura Buciu
Polonia va trimite trupe la Jocurile Olimpice de la Paris, pe fondul unor probleme de securitate
Polonia a declarat joi că se va alătura eforturilor internaţionale de a contribui la menţinerea siguranţei Jocurilor Olimpice din Franţa prin trimiterea de trupe, inclusiv câinii de detecţie, în timp ce organizatorii se pregătesc pentru o provocare majoră în materie de securitate, scrie Reuters.
Urmărește
574 afișări
Polonia va trimite trupe la Jocurile Olimpice de la Paris, pe fondul unor probleme de securitate
Guvernul francez a ridicat duminică nivelul de alertă teroristă la cel mai înalt nivel, ca urmare a atacului din Moscova, cu doar câteva luni înainte de începerea Jocurilor Olimpice, pe 26 iulie.
„Forţele armate poloneze se vor alătura coaliţiei internaţionale înfiinţate de Franţa pentru a sprijini pregătirile şi securitatea Jocurilor Olimpice de vară din 2024”, a scris ministrul polonez al apărării, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, pe platforma de socializare X.
„Un grup operativ format din soldaţii noştri, inclusiv conducători de câini, va fi trimis la Paris. Scopul său principal va fi de a întreprinde activităţi legate de detectarea explozibililor şi de contracararea fenomenelor teroriste”.
Anunţul a fost făcut în ziua în care şeful Statului Major al Apărării din Franţa, Thierry Burkhard, a vizitat Varşovia.
Un purtător de cuvânt al armatei poloneze a declarat că detaliile acordului sunt încă în curs de elaborare şi vor fi furnizate la o dată ulterioară.
La jumătatea lunii martie, autorităţile pariziene au întărit prezenţa poliţiei în suburbia nordică La Courneuve, în apropiere de Satul Olimpic Paris 2024, după un atac asupra unei secţii de poliţie din suburbie.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Doc și soția lui s-au despărțit după Survivor de la Pro TV. Motivul: A atentat la Bianca Patrichi
CANCAN.RO
Desertul preferat al copiilor din comunism, care a reapărut în magazine. Se vinde cu 5 lei în Carrefour
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe