Problemele se ţin lanţ de Copa America. 11 jucători au fost testaţi pozitiv cu coronavirus înainte de meciul de deschidere

Publicat: 13 06. 2021, 09:50
Actualizat: 23 08. 2021, 14:14

Venezuela, care joacă duminică în meciul de deschidere al turneului împotriva Braziliei, a convocat 15 jucători noi pentru echipa sa. Trei membri ai personalului său au fost, de asemenea, infectaţi.

Federaţia sa de fotbal a declarat într-un comunicat că noii jucători convocaţi „sunt pregătiţi să se alăture grupului din Brazilia mai târziu astăzi”

Mai târziu, Federaţia Boliviană de Fotbal a declarat că trei jucători şi un membru al staff-ului echipei au fost testaţi pozitiv. Primul meci al Boliviei în turneu va fi luni împotriva Paraguayului.

Organizaţia sud-americană de fotbal CONMEBOL a subliniat într-o declaraţie că „meciurile se vor juca conform programului”.

Selecţionerul din Venezuela a precizat că noua situaţie va face dificilă pregătirea meciului din acestă seară cu Brazilia.