Rădoi, debut la Universitatea Craiova cu victorie şi calificare în play-off-ul Conference League

Publicat: 11 08. 2022, 22:28
Actualizat: 11 08. 2022, 22:37

Cu Mirel Rădoi aflat la debutul pe banca Universităţii, craiovenii au făcut un meci curajos şi au marcat repede, încă din minutul 5, prin Silva, care a valorificat cu o lovitură de cap, din 6 metri, cetrarea lui Baiaram, din corner.

Oltenii au dominat restul primei reprize, însă cele două-trei ocazii create nu au modificat tabela. Oaspeţii au avut şi ei o fază de poartă, mingea trimisă cu capul pe final de repriză trecând pe lângă.

Gazdele au avut nevoie de doar 11 minute pentru a rezolva soarta partidei şi a calificării. În minutul 53, Baiaram a profitat de o degajare neglijentă a unui fundaş şi a şutat din voleu de la 14 metri, fără şansă pentru portarul advers.

Golul de 3-0 a venit după o fază încâlcită. Bancu a profitat de o respingere defectuoasă a portarului ucraineean şi a şutat din careu, mingea intrând în poartă după ce a lovit bara şi a trecut printre picioarele lui Baiaram.

Au urmat 30 de minute dominate de olteni, însă fără a fi consemnate ocazii importante.

Universitatea Craiova a obţinut astfel o victorie cu 3-1 la general, după două manşe, urmând să întâlnească pe israelienii de la Hapoel Beer Sheva în play-off-ul pentru accederea în grupele Conference League.