Video România s-a calificat de pe primul loc în optimile de finală ale Euro 2024, după remiza cu Slovacia

În faţa a peste 25.000 de suporteri români, prezenţi la Frankfurt, echipa naţională de fotbal a României s-a calificat miercuri în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal din Germania. Tricolorii au remizat cu Slovacia, scor 1-1, golul României fiind marcat de Răzvan Marin.

5662 afișări

UPDATE Iohannis: Dragi tricolori, aţi adus încă o dată bucurie românilor

UPDATE Traficul a fost oprit pe Calea Victoriei. Suporterii români sărbătoresc în Piaţa Universităţii

UPDATE Ciolacu: Aţi muncit, aţi suferit şi aţi câştigat. Aţi adus bucuria în sufletul românilor

UPDATE

Slovacia a deschis scorul în minutul 24 în partida cu România, însă Răzvan Marin a egalat înainte de pauză, astfel că cele două echipe se aflau la egalitate la jumătatea partidei. Repriza secundă nu a adus modificări pe tabelă, astfel că ambele echipe au obţinut calificarea, România de pe locul unu, iar Slovacia de pe locul 3. În celălalt meci Belgia şi Ucraina au terminat la egalitate, 0-0, Belgia ocupând astfel locul secund, urmând să joace în optimi cu Franţa.

Tribunele stadionului din Frankfurt sunt în mare parte galbene miercuri seara, la ora startului meciului dintre România şi Slovacia, din ultima rundă a fazei grupelor, la Euro 2024. Tricolorii, consideraţi de selecţionerul Iordănescu, „generaţia de suflet”, pot obţine calificarea în optimi.

Primul imn intonat a fost „Deşteaptă-te române”, în ziua în care România a sărbătorit „Ziua Drapelului”, urmat de „Zdravljica”, imnul de stat al Slovaciei.

Lovitura de începere a aparţinut echipei Slovaciei, în condiţiile în care peste 25.000 de suporteri încurajau echipa naţională a României din tribune.

Slovacii au vrut să repete isprava Belgiei din meciul cu România şi au iniţiat un atac periculos chiar în primul minut, dar tricolorii au respins acţiunea susţinută a adversarilor.

Băieţii lui Iordănescu au trecut rapid în jumătatea adversă şi au făcut presing avansat, dar primul corner i-a avut ca executanţi pe slovaci. Lovitura de cap a lui Hancko însă a fost slabă, fără emoţii pentru Niţă.

Prima mare ocazie a meciului l-a avut ca protagonist pe Raţiu, urcat surprinzător pe poziţie de atacant. El a pătruns în careul advers de unde a şutat plasat, însă nu destul cât să îl învingă pe Dubravka. Mingea respinsă de acesta a ajuns la Hagi, care şutat din prima, însă peste poartă.

Minutul 22 a consemnat şi prima mare ocazie a slovacilor, după cele trei cornere pe care le-au avut până în acel moment. Haraslin a executat din flancul stâng al atacului slovac o lovitură liberă nederanjată de nimeni, care a trecut puţin pe lângă poartă.

Peste doar două minute, Duda a deschis scorul cu o lovitură de cap bine plasată din faţa careului de 6 metri, după centrarea lui Kucka., dintre trei fundaţi români.

Încurajaţi de reuşită, slovacii au avut câteva momente de dominare, tricolorii resimţind golul primit, dar s-au adunat repede şi în minutul 33 Raţiu a şutat din nou de la distanţă, dar pe centrul porţii.

Ianis Hagi e faultat la limita careului de 16 metri şi, după o analiză VAR, arbitrul partidei dictează lovitură de la 11 metri. Răzvan Marin a transformat penalty-ul din minutul 37 şi România a egalat, 1-1.

Cinci minute mai târziu, românii recuperează o minge la mijlocul terenului, dar pe contraatac Drăguş nu găseşte soluţia ideală, şutând pe lângă poartă din marginea careului, în condiţiile în care avea variante de pasare.

În primul minut suplimentar de joc, Burcă e nevoit să facă un fault în flancul drept, de unde slovacii efectuează o lovitură liberă, executată însă slab.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 1-1, nu înainte ca Bancu să fi primit un cartonaş galben, pentru joc periculos, astfel că va lipsi într-o eventuală optime de finală.

După revenirea de la vestiare, slovacii au încercat să preseze ofensiv, dar românii au replicat bine şi au mutat jocul la mijlocul terenului.

Minutul 50 aduce emoţii suporterilor români din tribune, la o fază la care defensiva tricoloră e neinspirată, Drăguşin fiind aproape de un autogol, cu Niţă pe fază.

Haraslin îngheaţă din nou sângele românilor, când la o pătrundere în careu şutul său la colţul scurt a fost parat de Niţă.

Intensitatea jocului scade timp de câteva minute, după un start de repriză fulminant. Iordănescu ia măsuri defensive şi îl introduce pe Deian Sorescu în locul lui Florinel Coman, în minutul 58.

Pe o ploaie torenţială venită din senin, România ratează o dublă ocazie, cu un prim şut al lui Răzvan Marin, respins de Dubravka, pentru ca imediat apoi, Drăguş să trimită din marginea careului foarte puţin peste poartă.

Vine rândul Slovaciei să pună în mare pericol poarta lui Niţă, care reuşeşte să respingă cu piciorul, cu un reflex de ultim moment, şutul din poziţie centrală executat de Strelec. Imediat după aceea, Haraslin şutează defectuos, peste poartă, din poziţie ideală.

Ruperea de nori şi un vânt năpraznic afectează calitatea jocului, în timp ce Iordănescu face două schimbări, introducându-i pe Man şi Puşcaş, în locul lui Denis Drăguş şi Ianis Hagi.

Haraslin e înlocuit de Suslov, iar Bozenic intră în locul lui Strelec, în minutul 70.

Aşa cum era de aşteptat, ambele echipe au căutat să securizeze calificarea, rezultatul fiind favorabil ambelor naţionale. Totuşi, ambele echipe au încercat să-şi creeze faze de poartă, însă făr să neglijeze defensiva, consolidată şi de Iordănescu cu încă un fundaş, Adrian Rus, în locul lui, Răzvan Marin.

Mişcări defensive au făcut şi slovacii, astfel că minutele suplimentare de joc nu au mai adus surprize.

UPDATE

UPDATE

Răvan Marin egalează în urma unui penalty în minutul 37. Momentan, suntem pe primul loc în grupă.

UPDATE

Peste doar două minute, Duda a deschis scorul cu o lovitură de cap bine plasată din faţa careului de 6 metri, după centrarea lui Kucka. În cazul unei înfrângeri a României, echipa ar putea fi eliminată de la Euro 2024.

Încurajaţi de reuşită, slovacii au avut câteva momente de dominare, tricolorii resimţind golul primit, dar s-au adunat repede şi în minutul 33, când Raţiu a şutat din nou de la distanţă, dar pe centrul porţii.

UPDATE

Prima dată a fost intonat imnul României, „Deşteaptă-te române”, în ziua în care România a sărbătorit „Ziua Drapelului”, urmat de „Zdravljica”, imnul de stat al Slovaciei.

Lovitura de începere a aparţinut echipei Slovaciei. Peste 25.000 de suporteri încurajează echipa naţională a României din tribune.

„Zidul galben” al suporterilor români a inundat străzile din Frankfurt, nesperiaţi de faptul că la ora meciului temperatura era de aproximativ 30 de grade.

Selecţionerul Edward Iordănescu a trimis în teren un unsprezece de start în care Ianis Hagi este titular.

UPDATE

Autocarul cu tricolorii a plecat de la hotelul unde a fost cazată delegaţia română, tricolorii fiind aşteptaţi la stadion, unde vor fi încurajaţi de aproximativ 30.000 de suporteri.

„Zidul galben” al suporterilor români a inundat străzile din Frankfurt, nesperiaţi de faptul că la ora meciului se anunţă temperaturi de aproximativ 30 de grade.

Selecţionerul Edward Iordănescu a anunţat primul unsprezece, în care Ianis Hagi este titular.

Faţă de meciul cu Belgia, Iordănescu a efectuat două modificări, titularizându-l din nou pe Florinel Coman şi în premieră la Euro 2024, pe Ianis Hagi, în locul lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă.

Iată echipa de start a României, cu care tricolorii atacă o calificare istorică:

ROMÂNIA: 1. Niţă – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 6. M. Marin, 10. Hagi, 11. Bancu, 15. Burcă, 17. Coman, 18. R. Marin, 19. Drăguş, 21. Stanciu-cpt.

Selecţioner: Edward Iordănescu

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 13. Mihăilă, 14. Olaru, 20. Man, 22. Mogoş, 23. Sorescu, 24. Racoviţan, 25. Bîrligea, 26. Şut

Arbitru: Daniel Siebert (GER). Asistenţi: Jan Seidel, Rafael Foltyn (GER). Al patrulea oficial: Felix Zwayer (GER). Arbitru VAR: Bastian Dankert (GER). Asistenţi VAR: Christian Dingert (GER), Massimiliano Irrati (ITA).