România a piedut meciul cu Slovacia şi a ratat calificarea

Publicat: 22 01. 2009, 19:53
Actualizat: 06 11. 2012, 09:12

România va încheia grupa A preliminară pe locul patru, cu patru puncte, după trei înfrângeri şi două victorii. Din această grupă s-au calificat selecţionatele Franţei, Ungariei şi Slovaciei.

Ca urmare a acestui rezultat, echipa României va continua să evolueze pentru locurile 13-24, meciuri care se vor juca între 24 şi 27 ianuarie.

În primul meci al din grupa A preliminară, România a fost învinsă de campioana olimpică Franţa, cu scorul de 31-21, în cel de-al doilea tricolorii au pierdut cu Ungaria, scor 27-30, urmând victoriile cu Argentina, scor 30-26, şi cu Australia, scor 40-20.

Din fiecare grupă din cele patru a câte şase echipe se vor califica în grupele principale ale Campionatului Mondial primele trei clasate. Apoi, din cele două grupe principale, ocupantele locurilor 1 şi 2 se vor califica în semifinale, urmând a juca încrucişat.