„Sunt foarte mulţumită de cariera mea. Am multe amintiri frumoase legate de activitatea mea începând de la vârsta de 12 ani. Am câştigat toate cursele la care am visat şi chiar mai mult. Sunt foarte norocoasă că am putut să câştig cinstit. Am fost şi furată de trişori, dar sunt norocoasă, mă aflu aici, în faţa voastră, cu un palmares mai bun decât aş fi visat la 12 ani. Însă mulţi oameni cinstiţi, care au concurat corect, au fost nevoiţi să se retragă din activitate fără să obţină nimic, după o viaţă de muncă. Atunci când Lance va plânge la Oprah, să vă gândiţi la acei sportivi corecţi care s-au retras fără niciun premiu. Tyler Hamilton va câştiga mai mulţi bani din cartea în care descrie cum s-a dopat decât mine în toţi anii de muncă cinstită”, a spus Cooke, în vârstă de 29 de ani, de zece ori campionă a ţării sale.
Conform presei americane, Lance Armstrong va mărturisi că s-a dopat în interviul pe care îl va acorda realizatoarei TV, Oprah Winfrey, care va fi înregistrat, astăzi, la Austin (Texas).
Potrivit USA Today, care citează o sursă anonimă, fostul rutier va spune, pentru prima oară, că s-a dopat de-a lungul carierei, lucru pe care l-a negat până acum, însă nu va oferi detalii despre metodele folosite şi nici nu va numi persoane care l-au ajutat.
Anul trecut, după o anchetă a USADA, care a descoperit că fostul câştigător al Turului Franţei s-a dopat sistematic, Federaţia Internaţională de Ciclism (UCI) i-a anulat lui Armstrong întregul palmares începând cu 1 august 1998 şi l-a suspendat pe viaţă din activitatea sportivă. Armstrong nu a contestat această decizie.