Sandu: Piţurcă va fi cel mai bine plătit antrenor din România

Publicat: 21 12. 2007, 08:28
Actualizat: 05 11. 2012, 16:19

Sandu a precizat că salariul selecţionerului va creşte, contractul urmând să fie semnat în curând: "Va fi cel mai mare salariu al unui antrenor din România, vor fi premieri consistente, indemnizaţii de meci destul de bune, astfel că în doi ani va depăşi milionul. Piţurcă e antrenorul anului. La echipele de club, l-aş nominaliza pe Dan Petrescu", a spus şeful FRF.

Sandu a menţionat că se gândeşte la două puncte câştigate de România în grupa cu Italia, Franţa şi Olanda la Euro-2008, iar orice punct în plus ar fi un bonus. El crede că un loc şase ar fi onorant. Mircea Sandu a spus că va propune în Comitetul Executiv al UEFA ca echipele care au jucat într-o grupă preliminară să nu se mai întâlnească în faza grupelor şi la turneul final.

El a adăugat că ar fi frumos ca Gigi Becali şi Gheorghe Hagi să se întâlnească şi să-şi spună bărbăteşte ce au de spus. "Vreau ca Hagi să reintre în circuitul antrenorilor. Eu ce să-i ofer la FRF? La tineret nu cred că e înântat să lucreze, el vrea la o echipă de club", a adăugat preşedintele FRF.