Rizespor a fost învinsă de Kayserispor, scor 1-2. Toate golurile au fost marcate în repriza secundă. Rizepor a egalat în minutul 73, dar nu a avut puterea să menţină rezultatul. Cristian Săpunaru a fost singurul român care a evoluat la gazde, el fiind introdus doar din minutul 82.
La finalul partidei, Marius Şumudică şi-a anunţat demisia. Acesta a spus că simte că a ajuns la ”capătul drumului,” dar că are si probleme de sănătate din cauza stresului. Antrenorul român a recunoacut că există neînţelegeri între el şi echipă.
”
Prezint scuzele mele suporterilor şi ţin să mulţumesc conducerii, care a avut încredere în mine şi în staff-ul meu. Am ajuns la capătul drumului aici, sunt neînţelegeri, nu vreau să-mi pun viaţa în pericol”, a declarat Marius Şumudică după meci, notează
Ajans53.
Marius Şumudică a debutat pe banca lui Rizespor pe 30 ianuarie. După înfrângerea cu Kayserispor, Rizespor a coborât pe locul 16 în clasament.
De la instalarea sa pe banca lui Rizespor, Marius Şumudică a reuşit să obţină doar 3 remize din 7 meciuri.
Surpriza etapei: Galatasaray, învinsă de ultima clasată
O surpriză de proporţii a avut loc în Super Liga Turciei, miercuri seara, în etapa a 29-a a campionatului. Ultima clasată Ankaragucu, a reuşit să învingă liderul la zi al competiţiei, pe Galatasaray Istanbul, cu 2-1.
Gazdele au marcat prin Akdag, din penalty, în minutul 45+1 şi prin Lobjanidze, în minutul 55. Galatasaray a dominat categoric partida, mai ales din punct de vedere teritorial şi al posesiei, nereuşind însă să producă prea multe ocazii consistente în faţa porţii adverse.
Golul de onoare a fost marcat în prelungirile partidei de Akturkoglu. Galata a jucat în 10 oameni, din minutul 57, când Mostafa Mohamed a primit cartonaş roşu direct.