Prima pagină » Sport » Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinale la Stanford. Urmează întâlnirea cu Serena Williams

Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinale la Stanford. Urmează întâlnirea cu Serena Williams

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea, cap de serie numărul 9 şi locul 43 WTA, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de la Stanford (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 640.000 de dolari.
Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinale la Stanford. Urmează întâlnirea cu Serena Williams

Cîrstea a învins-o, în sferturile de finală, cu scorul de 6-7 (5/7), 6-2, 6-0, după două ore şi un minut, pe Dominika Cibulkova (Slovacia), a treia favorită a competiţiei şi poziţia 15 în ierarhia mondială.

În semifinale, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Serena Williams (SUA), cap de serie numărul unu şi locul 4 WTA, care a trecut, cu scorul de 6-4, 6-0, de Chanelle Scheepers (Africa de Sud), a şasea favorită a competiţiei şi poziţia 42 în clasamentul mondial.

Pentru calificarea în semifinale la Stanford, Cîrstea va primi 200 de puncte WTA şi un cec în valoare de 28.500 de dolari.