Sporting Braga a câştigat Cupa Portugaliei pentru a doua oară în istoria clubului

Publicat: 22 05. 2016, 23:14
Actualizat: 22 05. 2017, 05:35

Sporting Braga a deschis scorul după 12 minute, prin Rui Fonte, care a fructificat pasa primită de la Ahmed Hassan. Echipa antrenată de fostul tehnician al Rapidului, Jose Peseiro, a fost condusă cu 2-0 în minutul 58, după reuşita lui Josue. Porto a revenit imediat în meci şi a redus din diferenţă, prin Andre Silva, în minutul 61. Atacantul în vârstă de 20 de ani a mai punctat o dată, în minutul 90+1 şi a trimis meciul în prelungiri.

După 120 de minute, scorul a rămas neschimbat, 2-2 şi finala s-a decis la loviturile de departajare, unde Sporting Braga s-a impus cu 4-2, după ce Herrera şi Pereira au ratat pentru Porto.

Formaţia antrenată de Jose Peseiro a terminat acest sezon pe locul 3, în spatele rivalelor Benfica şi Sporting Lisabona, astfel că va evolua în preliminariile Ligii Campionilor.