- Home
- Sport
- BUCUREŞTI, (05.09.2014, 15:49)
- Marius Ţone
Stanciu despre demiterea lui Ganea: Nu se va lua o decizie pripită
Noul director executiv al FC Rapid, Nicolae Stanciu, a declarat, vineri, că nu are cunoştinţă despre clauzele din contractul lui Ionel Ganea, dar a menţionat că "nu se va lua o decizie pripită" dacă se va pune problema demiterii antrenorului.
Urmărește
113 afișări
Ionel Ganea (Imagine: george Filip/Mediafax Foto)
"Nu m-am uitat peste contractul lui Ionel Ganea. Dânsul este antrenor la echipă, nu ştiu ce a semnat, ce clauze, nu e problema mea. Va fi problema mea însă dacă nu vor fi rezultate la echipă şi mi se va spune că trebuie să caut antrenor. Orice echipă care se respectă trebuie să vadă antrenorii liberi de contract şi să vadă dacă vin. Dar momentat, noi avem nevoie de puncte. Să nu creadă domnul Ganea că primul lucru pe care l-am făcut este să mă uit în contractul dânsului. Pe mine mă interesează să câştige meciurile pe care le avem sau să scoată maximum de puncte din cele trei meciuri pe care le avem acum, cu Universitatea Cluj, ASA Târgu Mureş şi Dinamo. Despre demitere, nu se va lua o decizie pripită, la cald sau pe vreo izbucnire. Dacă se va pune de acord Consiliul de Administraţie, dar în primul rând vor conta rezultatele. Dar momentan el ştie ce jucători a cerut şi cum trebuie pregătiţi. În comparaţie cu alte echipe, Rapid a avut cel mai bun parcurs până acum. La ce s-a putut face la Rapid până în momentul de faţă", a spus Stanciu.
Noul director executiv este de părere că Ionel Ganea are un lot destul de valoros în momentul de faţă. "Dacă se vor mai înainta cereri că vrem jucători, eu cred că Rapid are vreo 24-25 de jucători plus portarii. Un lot competitiv pe fiecare post de 22 plus trei portari nu există decât la Cupa Mondială sau Campionatul European, ca să ne înţelegem. Iar acest lucru momentan la Rapid nu se poate", a explicat el.
Nicolae Stanciu a menţionat că antrenorul Ionel Ganea doreşte să rezilieze contractele a cinci jucători, dar o decizie va lua după ce va discuta şi cu fotbaliştii în cauză. "S-a mai înaintat o cerere de reziliere a contractelor a cinci jucători. Nu am apucat să vorbesc cu antrenorul, nu cunosc motivele, şi nu ştiu nici jucătorii. O să discut cu antrenorul, apoi şi cu jucătorii pentru că părerile sunt împărţite. Şi antrenorul şi jucătorul are varianta lui", a precizat Stanciu.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ionuţ Costea a fost eliberat, după ce fusese reţinut în Turcia
-
Bloomberg: Administraţia Trump pregăteşte dezvăluirea planului de încetare a războiului din Ucraina
-
Victor Ponta, întrebat dacă se aşteaptă să fie dat afară din PSD: Îmi asum tot ceea ce fac / Nu exclude o colaborare cu Călin Georgescu
Referitor la posibilitatea ca Marius Şumudică, tehnician aflat în prezent sub contract cu gruparea Concordia Chiajna, să revină la Rapid, Stanciu a menţionat că ar fi de acord cu o astfel de variantă, dar doar când la club va exista o "linişte financiară". "Şumudică de câte ori a fost la Rapid, antrenor secund sau principal, întotdeauna a preluat echipa din mers, fără prea mulţi jucători. Şumudică este şi el printre preferaţii noştri, ai celor de la clubul giuleştean. Dacă voi avea vreodată ocazia să îl pun antrenor la Rapid, atâta timp cât voi rezista la club, va fi când va fi o linişte financiară. Să i se dea echipa vara, să aibă timp de pregătire", a precizat Stanciu.
În această vară, tehnicianul Ionel Ganea a fost ales în urma unui concurs de CV-uri în funcţia de antrenor principal al FC Rapid, de o comisie formată din administratorul judicar Cristina Andronache, preşedintele Nicoale Manea şi team-managerul Dănuţ Perjă. El a semnat contractul cu FC Rapid la 24 iulie, cu o zi înainte ca Valerii Moraru să devină acţionarul majoritar al grupării giuleştene.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ce a găsit Roman Babițchi, soțul Monalisei, când s-a întors la salonul de înfrumusețare: 'Au încercat să ascundă crima'
CANCAN.RO
Zodiile aflate sub protecția lui Dumnezeu în 2025. MINERVA: oportunități și succes pe toate planurile
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe